Skip Navigation Links


 

GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ İLE
TOKAT KADIN PLATFORMU DAYANIŞMA DERNEĞİ ARASINDA
KADIN DAYANIŞMASI ODAKLI SÜRDÜRÜLEBİLİR MESLEKİ EĞİTİMİN SÜREKLİ PROGRAMA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

KAMEDAP Projemizin 3. Kursu olan 3-6 Yaş (Ev, Kreş, Yuva) Bebek Bakıcılığı ve Eğiticiliği Kursu 24 Ocak 2011 tarihinde Eğitiimine başlayacaktır.

 

                        

EĞİTİM PROGRAMLARI

Aile Eğitimi: Programın amacı, aile yapısının çocuklar üzerindeki etkisinin önemini kavrayabilen, çocukların gelişim evrelerini takip edebilen, anne baba çocuk ilişkisini sağlıklı ve etkili kurabilen, çocuklardaki uyum ve davranış bozukluklarının farkında olabilen, çocuğa ders çalışma alışkanlığı ve vatandaş olma bilinci kazandırabilen ve madde bağımlılığı tehlikesinin farkında olabilen bilinçli anne baba yetiştirmektir. Bu kursla ilgili eğitim ve öğretim etkinliklerini başarıyla tamamlayan her kursiyer: aile yapısının önemini kavrayabilecek, çocukların gelişim evrelerini takip edebilecek, anne baba çocuk ilişkisini sağlıklı ve etkili kurabilecek, çocuklardaki uyum ve davranış bozukluklarının farkında olabilecektir. Program yedi üniteden oluşmaktadır ve toplam süresi 260 saat’tir.

 

Hasta ve Yaşlı Bakıcılığı: Programın amacı, hasta ve yaşlının özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımını yapabilen, fizyoterapi ve meşguliyet terapisi yapabilen, hasta odası düzenleyebilen, yatak içi ve dışı egzersizler yaptırabilen, hastayı rahatlatabilen, hastayı yataktan kaldırabilen, hastaya ilaç verebilen, özel hastalıklarda bakım yapabilen, ilk yardım uygulayabilen hasta ve yaşlı bakıcısı yetiştirmektir. Programda kursiyerlere hasta bakımı, hasta mobilizasyonu, hastane enfeksiyonları, iş ve çalışan  güvenliği, hastanelerde ev idaresi hizmetleri, kişilerarası ilişkiler, cenaze ve morg hizmetleri, örgütsel davranış ve uygulama konularında eğitim verilecektir. Program on üniteden oluşmaktadır ve toplam süresi 180 saat’tir.

 

Bebek Bakıcılığı ve Eğiticiliği: Programın amacı, 3-6 yaş arası çocuğunun bakımını yapabilen, çocuğu sağlıklı bir şekilde besleyebilen, gelişim özellikleri ve hastalıklarının takibini yapabilen, tuvalet alışkanlığı kazandırabilen, cinsel eğitim verebilen, oyun ve müzikle çocuğun gelişimine katkıda bulunabilen, yaşam ortamını güvenli hale getirebilen ve çocukla doğru iletişim kurabilen bebek bakıcı ve eğiticisi yetiştirmektir. Bu kursla ilgili eğitim ve öğretim etkinliklerini başarıyla tamamlayan kursiyer: 3 - 6 yaş çocuğunun bakımını kurallara uygun olarak yapabilecek, çocuğunun gelişim özelliklerini takip edebilecek, sağlıklı besleyebilecek, hastalıklarının takibini yapabilecek, çocuğuna tuvalet alışkanlığı kazandırabilecek, cinsel eğitim verebilecek,  çocuğunun gelişimini oyun ve müzikle destekleyebilecek, yaşam ortamını güvenli hale getirebilecek ve çocuğu ile doğru iletişim kurabilecektir. Program dokuz üniteden oluşmaktadır ve toplam süresi 244 saat’tir.

 

Bitkisel (Kök) Boyama: Programın amacı, bitkileri üretebilen, toplayabilen ve iplik/yünü boyayabilen kursiyerler yetiştirmektir. Bu programı başarı ile tamamlayan ve belgesini alan kişi kendi yerinde bu işleri yaparak ailesine katkıda bulunabileceği gibi, çevresindeki diğer ihtiyaç sahiplerinin bu türden işlerini yaparak kazanç temin edebilir ya da  gelirini artırabilir. Bu kursla ilgili eğitim ve öğretim etkinliklerini başarıyla tamamlayan her kursiyer: boyama bitkilerini üretebilecek, bitkileri toplayabilecek, iplik/yünü boyayabilecektir. Program üç üniteden oluşmaktadır ve toplam süresi 128 saat’tir.

 

Mutfak Hizmetleri ve Kafeterya İşletmeciliği: Bu program ile lokanta, hastane, kafeterya vb. işyerlerinde mutfak hizmetlerini yürütebilecek, beslenme ilkeleri ve mönü planlamasını bilen, hijyen konularında yeterli bilgiye sahip, kafeterya işletmeciliği yapabilecek elemanların yetiştirilmesi ve bu elemanların mutfak ve kafeterya birimlerinde istihdam edilebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu kursla ilgili eğitim ve öğretim etkinliklerini başarıyla tamamlayan her kursiyer; mutfak ve kafeterya hizmetleri ve kafeterya işletmeciliği konularını başarıyla uygulayabilecektir. Program yirmi üniteden oluşmaktadır ve toplam süresi 300 saat’tir.

 

Bu internet sayfası Avrupa Birliği'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayının içeriği Kadın Dayanışması Odaklı Sürdürülebilir Mesleki Eğitim Projesi tarafından oluşturulmuş olup hiçbir şekilde Avrupa Birliği'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
© 2010 GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
http://kamedap.org Tel:0356 252 15 36
 
KAMEDAP in ENGLISH